gaza
24 اردیبهشت 1402 - 20:25

امام جمعه سمنان: زبان فارسی به زبان علم تبدیل شود

نماینده ولی فقیه در استان سمنان با بیان اینکه زبان فارسی باید به زبان علم تبدیل شود، گفت: اگر قرار است به لحاظ فرهنگی به درجات بالا دست یابیم، باید زبان و ادبیات فارسی را پاس بداریم.

به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، حجت‌الاسلام‌والمسلمین مرتضی مطیعی، نماینده ولی فقیه در استان سمنان عصر امروز در جلسه شورای فرهنگ عمومی استان سمنان که در دفتر امام جمعه سمنان برگزار شد، ضمن تسلیت ایام شهادت امام جعفرصادق (ع) اظهار کرد: بنابر مصوبه شورای فرهنگ عمومی استان، شورای فرهنگ عمومی در مرکز استان سمنان نیز تشکیل می‌شود تا برنامه‌ها به سمت عملیاتی شدن حرکت کند.

مطیعی با اشاره به نامگذاری ۲۵ اردیبهشت‌ماه به عنوان روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی افزود: افتخار ما این است که در کشوری زندگی می‌کنیم که هر 2 رهبر آن هم ادیب هستند و هم شاعر و علاوه بر آن دغدغه فراوانی نیز بر حفظ و پاسداشت زبان و ادبیات فارسی دارند.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های حفظ یک زبان استفاده از شعر است، گفت: باید به تفاوت‌های بنیادین شعر هجو و مذموم با شعر دارای مضمون و ممدوح توجه کرد.

نماینده ولی فقیه در استان سمنان ادامه داد: شعر در زمان جاهلیت به لحاظ وزنی در اوج قرار داشت؛ اما از مضامین والای الهی و اسلامی تهی بود و اشعار آن دوره عمدتاً در وصف عشق‌های مذموم، جنگ‌ها و یا مدح مرکب‌ها سروده می‌شد.

بی‌توجهی به شعر و ادب فارسی به تغییر ذائقه جوانان منجر شد

مطیعی با بیان اینکه بی‌توجهی به شعر و ادب فارسی به تغییر ذائقه نسل جوان منجر شده است، گفت: ائمه اطهار (ع) از ظرفیت شعر برای تبلیغ دین و ترویج مضامین والای الهی و اخلاقی استفاده می‌کردند و توجه ویژه‌ای به شعرا داشتند.

وی به‌کارگیری کلمات غیرفارسی در تبلیغات و بازاریابی را امری مذموم خواند و گفت: اگر می‌گوییم به زبان و فرهنگ فارسی علاقه‌مند هستیم، باید آن‌ را در عمل نیز نشان دهیم؛ چرا در ورودی برخی شهرها از حروف لاتین برای معرفی نام شهر استفاده می‌کنند؟

مطیعی با یادآوری رهنمودهای رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه زبان فارسی باید به زبان علم تبدیل شود، گفت: اگر قرار است به لحاظ فرهنگی به درجات بالا دست یابیم، باید زبان و ادبیات فارسی را پاس بداریم.

امام جمعه سمنان به در پیش بودن خجسته میلاد امام رضا (ع) و حضرت فاطمه معصومه (س) اشاره کرد و افزود: دهه کرامت امسال باید به دهه‌ای باشکوه، ویژه و متفاوت تبدیل شود.

مطیعی با ابراز خرسندی نسبت به افزایش سفرها در دهه کرامت خاطرنشان کرد: باید برای ترویج زیارت حرم نورانی حضرت فاطمه معصومه (س) بیش از گذشته برنامه‌ریزی و تلاش شود.

در این جلسه، یکی از سفالگران توانمند استان سمنان، قطعه سفالی مزین به شعار سال را به رئیس شورای فرهنگ عمومی استان اهدا کرد.

پایان پیام/۷۴۰۰۷/س/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1212049